שמירה על עירנות בעבודה בעזרת תזונה נכונה

הקץ לקרואסונים בישיבות – גיבוש קבוצתי, נשנושים בריאים, ויתור על ארוחה עסקית, ועוד כמה טיפים לשמירה על העירנות בעבודה בעזרת תזונה בריאה.

בעולם המודרני והעמוס, רבים מאיתנו מבלים יותר ממחצית שעות העירות במקום העבודה. כולנו מבינים את חשיבות הפיכת מקום העבודה שלנו לסביבה נעימה, ידידותית, רגועה ובריאה. יחד עם זאת, מדובר בסביבה לחוצה מעת לעת, וללא זמן פנוי של הארגון הכללי לטובת הארגון האישי שלנו.

רבים מאיתנו, הדואגים לבריאות ולמשקל, מתלבטים בשאלה איך לארגן לעצמנו תפריט מזין בריא, מהיר ומשביע, כזה שיסייע לנו להישאר ערניים וחיוניים לאורך שעות העבודה. “הכול בפיתה” הוא פתרון מהיר, אך יש לו מחיר. המלצה: כדי לאכול נכון ולשמור על עירנות לאורך שעות העבודה – הבה נארגן את המשרד הפרטי שלנו.

כיצד נעשה זאת?

ראשית, יש לבחון איזה טיפוס אכילה משרדי מאפיין אותנו – האם אתם נשנשנים שחייבים לתדלק כל פעם קצת כדי לשמור על עירנות רעננות וריכוז? או, לחילופין, עובדים הכי טוב ללא דלק או אוכל, כשהסטרס מניע אתכם ? הבנה זו חשובה לתכנון התקציב התזונתי המשרדי שלי .

מחקרים מצביעים על כך שפחמימות מפוזרות לאורך היום תורמות יותר לתפקוד שלנו בזמן העבודה . אם כך, נקציב כחצי עד שלושת רבעי מהתפריט שלנו עבור נשנושים עם ערך מוסף הנמצאים במשרד . נתחיל ביוגורט עם פרי מיובש, או עם שקית קוואקר או גרנולה שיכולים לתרום למערכת העיכול שלנו שהופכת לעצלה, כתוצאה מהישיבה המרובה בכסא . נמשיך ב- 3 ארוחות קטנות נוספות, כמו כריך מלחם קל או מלא עם גבינות שונות. וכמובן, נצטייד בירקות צבעוניים לאורך כל היום, שאפשר להכין בתורנות משרד או לקנות בדרך לעבודה במגשים מוכנים, בליווי גבינה או ממרח אחר. בחורף, אפשר להחליף במרק מוכן או מנה חמה. קצת יותר קלוריות ומלח, אך ברירת מחדל במקום נישנושי הפגישות במשרד (עוגיות וכו’).

מי שמתפנה לצאת לארוחת צהריים, נתקל אף הוא בהתלבטות קשה בין שניצל שמנוני לשווארמה בפיתה. תכנון ארוחת צהריים חכמה יכולה להיות אסטרטגיה עסקית מנצחת. ידוע ממחקרים שלאחר ארוחה כבדה במיוחד, כזו עם בשר או עוף (חלבון), ישנה ירידה משמעותית בכושר הריכוז ובערנות, ומי שצריך להמשיך רענן לפגישה עסקית, צריך לחשוב על כך מראש. עדיף לעיתים שלא לבחור את המנה העסקית המציעה אוכל רב, אלא לבחור ארוחה קלה על בסיס כריך עם ירקות או פסטה, ולהרוויח פחות בעסקית, אך יותר בעסקים .

כמו בכל קבוצה, גם בענייני תזונה חשוב הגיבוש הקבוצתי. אם המשרד יחליט לקנות יותר פירות, מעדני חלב קלים, גבינות רזות וממרחים בריאים, ירקות ומים במקום וופלים, בורקסים וחטיפים, הרי שהמקרר המשרדי יהפוך למרכז בריאות ודיאטה.

לסיכום, אם העבודה אינה מייגעת אותנו, רצוי להקפיד שגם התזונה בעבודה לא תעשה זאת.

המאמר באדיבות לימור בן חיים, יועצת תזונה “מחלבת טרה”

 


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *